A rosacea okai és kiváltó tényezői

Share

A rosacea (magyaros írásmóddal rozácea) fontos tünete a fokozott, az arcon is megjelenő értágulat, amely különböző ételere, italokra (fűszeres ételek, koffein- vagy alkoholtartalmú italok, irritáló kozmetikumok, bizonyos gyógyszerek) vagy környezeti hatásokra (napfény, UV-sugárzás, szél, fokozott hideg) jelentkezik.

Ez egy gyógyíthatatlan bőrbetegség, mely általában a középkorú, idősebb felnőtteket érinti, és gyakrabban a nőket. Az életmódbeli tényezők, genetikai hajlam és környezeti hatások is közrejátszhatnak a kialakulásában.

A betegség sokak számára ronthatja az életminőséget, nemcsak a fizikai megjelenése és tünetetei miatt, de mivel csökkentheti az önbizalmat. Ezért fontos megérteni a betegség jellegét és kezelési lehetőségeit.

Mi a rosacea?

A rosacea egy krónikus bőrbetegség, mely a bőr pirosságával, kitágult ereivel és gyulladásaival jár együtt. Bár sokan hajlamosak összetéveszteni a pattanásokkal vagy az allergiás reakciók okozta bőrpírral, valójában egy önálló betegségről van szó. A „rosacea” elnevezés latin eredetű „rózsaszínű” jelentésű „rosa” szóból származik, ami a betegség jellegzetes pirosodására utal.

Mi okozza?

Pontos oka még mindig nem teljesen ismert, de számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához. Néhány gyakori tényező közé tartozik a genetikai hajlam, azaz ha valakinek a családjában már előfordult a bőrbetegség, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki nála is.

Emellett számos külső tényező is szerepet játszhat, mint például az UV-sugárzás, stressz, éghajlati változások, bizonyos ételek vagy italok fogyasztása (pl. fűszeres ételek, alkohol, koffein), illetve bizonyos bőrápolási termékek vagy kozmetikumok használata. 

Tünetek

A rosacea megjelenése többféle tünetekkel járhat, amelyek az érintett személyek között változhatnak. A legjellemzőbb tünet a bőr kipirosodása, különösen az arc központi részein, mint az orr, az arccsontok és a homlok. 

Emellett gyakori lehet az égő érzés, az érzékenység és a viszketés, valamint az apró piros vagy rózsaszín göbök megjelenése. A tünetek változhatnak, és időnként súlyosbodhatnak vagy enyhülhetnek. 

A bőr tünetei mellett gyakran társulhat szemészeti tünetekkel is, mint például a szem kipirosodása, égése és szárazsága. Ez a jelenség ocularis rosacea néven ismert, és az érintettek számára jelentős kényelmetlenséget okozhat a mindennapi életben.

Kezelési lehetőségek

Kezelésének célja általában a tünetek enyhítése és a betegség előrehaladásának lassítása. A kezelési lehetőségek közé tartozhatnak:

  • Gyógyszerek: Orális vagy topikális gyógyszerek alkalmazása segíthet az irritáció, a gyulladás és a kipirosodás csökkentésében. 
  • Dermokozmetikai termékek: Kifejezetten erre a bőrproblémára kifejlesztett termékek, amelyek olyan speciális és kíméletes formulákat tartalmaznak, amelyek csökkentik a gyulladást és nem irritálják a rosaceás bőrt.
  • Megelőző intézkedések: Fontos kerülni azokat a környezeti tényezőket, amelyek súlyosbíthatják a tüneteket. Például az erős napfényt, a forró italokat vagy ételeket, az alkoholt és élesztőt.

Amennyiben az életmódbeli változás nem hoz kielégítő javulást lézeres, vagy gyógyszeres kezelés, helyi illetve szájon át szedhető antibiotikumok) jön szóba.

Egyik módszerrel sem érhető el tartós tünetmentesség, folyamatos kezelésre van szükség a rosaceás panaszok romlásának megállításához.

Bár a rosacea nem életveszélyes betegség, sokak számára jelentős kihívást jelenthet az életminőségükre gyakorolt hatása miatt. Fontos megérteni, hogy a rosacea kezelése időigényes folyamat lehet, és egyes kezelések hatásának láthatóvá válása hónapokig vagy akár évekig is eltarthat.

Írta:

A vásárlással voksolunk, és a mindennapi döntéseinknek súlya van. Rajtunk múlik, hogy ártunk vagy jobbá tesszük a társadalmunkat. (Bea Johnson)

Ez is érdekelhet...