A naptej vásárlásának tudományos útmutatója

Share

A naptejek védenek minket a napsugarak káros hatásaitól. A nap sugarai, amelyek a Föld felé érkeznek, két fő kategóriára oszthatók: az UV-A és az UV-B. Az UV-A sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak be és elősegítik a korai öregedést, ráncok kialakulását, míg az UV-B sugarak égési sérüléseket okoznak a bőr felszínén. Mindkettő hosszú távon bőrrákhoz vezethet. A naptej ezen sugarak egy részét képes blokkolni, így megóvva bőrünket a károsodástól.

A napsugárzásnak lehetnek azonnali és hosszú távú káros hatásai is. Azonnali hatások közé tartozik az égés, míg a hosszú távú hatások közé a bőröregedés és a bőrrák kockázatának növekedése. A naptej megfelelő használatával minimalizálhatók ezek a kockázatok.

A naptejek nem csak a strandon vagy a nyaralás alatt fontosak. A mindennapokban is ki vagyunk téve az UV-sugaraknak, még akkor is, ha nem tűnik erősnek a napfény. Ezért ajánlott olyan napi hidratálókrémet használni, amely már tartalmaz napvédő faktort.

A naptej faktorszáma

A naptejek címkéjén található SPF (Sun Protection Factor) szám azt jelzi, hogy mennyivel hosszabb ideig maradhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. Például egy SPF 30-as naptej esetében elméletileg 30-szor hosszabb ideig maradhatunk a napon. De figyelem! Ez nem jelenti azt, hogy 30 órát tölthetünk a napon! Az SPF csak egy irányelv, és sok tényező befolyásolja, például a bőrtípus, az évszak vagy a napsugárzás erőssége.

Egyes emberek hajlamosak azt gondolni, hogy egy magasabb SPF-számú naptej jobb védelmet nyújt. Bár egy magasabb SPF-számú naptej több UV-B sugarat blokkol, a különbség nem lineáris. Például egy SPF 30-as naptej blokkolja az UV-B sugarak kb. 97%-át, míg egy SPF 50-es naptej kb. 98%-át.

Nem csak a faktorszámra kell figyelni. Fontos, hogy a naptej „széles spektrumú” védelmet nyújtson, ami azt jelenti, hogy az UV-A és UV-B sugarak ellen is védelmet nyújt.

Milyen összetevőket keressünk a naptejben?

A naptejek két fő kategóriára oszthatók az összetevőik alapján: kémiai (organikus) és fizikai (szervetlen) összetevők. A kémiai összetevők a bőrben szívódnak fel és ott alakítják át az UV-sugarakat ártalmatlanná. A fizikai összetevők, mint a cink-oxid vagy a titán-dioxid, a bőr felszínén maradnak és visszaverik a sugarakat.

Miközben a kémiai összetevők hatékonyabbak lehetnek bizonyos UV-sugarak ellen, néhány ember bőrirritációt tapasztalhat tőlük. A fizikai összetevők érzékeny bőrre ajánlottak, mert kevésbé valószínű, hogy irritálják a bőrt.

Ezen kívül érdemes olyan naptejet választani, amely antioxidánsokat tartalmaz, mivel ezek segítenek a szabad gyökök elleni védelemben, amelyek a nap sugarai által keletkeznek és károsítják a bőrsejteket.

Vízállóság és alkalmazás

A naptejek vízállóságának mértéke változó. Egyes termékek vízállónak vannak jelölve, ami azt jelenti, hogy izzadás vagy fürdés esetén is bizonyos ideig megőrzik hatékonyságukat. Azonban fontos megjegyezni, hogy egyik naptej sem 100%-ig vízálló.

A naptejet rendszeresen és bőségesen kell felvinni a bőrre. Ajánlott 20-30 perccel a napra lépés előtt felvinni, hogy elegendő ideje legyen a bőrbe szívódni. Minden két-három órában, valamint fürdés vagy izzadás után újra kell kenni.

Speciális bőrtípusokra szabott naptejek

Nem minden bőrtípus azonos, ezért a naptejek választékában is vannak speciális termékek. Vannak naptejek érzékeny bőrre, amelyek hipoallergén összetevőket tartalmaznak és nem tartalmaznak illatanyagokat vagy parabéneket. A zsíros, pattanásra hajlamos bőrűek számára olajmentes, nem eltömítő formula ajánlott.

Az idősebb bőr számára is léteznek kifejezetten öregedésgátló összetevőkkel kiegészített naptejek. Ezek a termékek nemcsak UV-védelmet nyújtanak, hanem segítenek a bőr öregedésének jeleinek csökkentésében is.

A naptej választásakor több tényezőt is figyelembe kell venni, beleértve a bőrtípust, az SPF-számot és az összetevőket. Nem minden naptej egyforma, ezért fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amely a legmegfelelőbb számunkra. A megfelelő naptej használatával nemcsak megvédhetjük bőrünket a káros napsugaraktól, hanem hozzájárulhatunk bőrünk hosszú távú egészségéhez is.

Írta:

A szupermarketeknek és a gyártóknak szüksége van ránk; ha nem vesszük meg a termékeiket, nem fognak tudni életben maradni. Sose becsüld alá, fogyasztóként milyen fontosak vagyunk számukra, és hogy ezzel milyen komoly hatalom van a kezünkben. (Natalie Fee)

Ez is érdekelhet...